2012. szeptember 9., vasárnap

Irányelvek

Vicaversa alkotása

A Kockart egy 2008. április 27-én született közösségi oldal. Mai szerepe szerint az alkotók -- akik regisztráltak az oldalra -- feltölthetik, és megoszthatják saját munkáikat, majd ezekre véleményeket, ötleteket, kritikákat kaphatnak egymástól, komment formájában, illetve szavazhatnak egymás alkotásaira, mely remélhetőleg segíti a további fejlődését, mind az illetőnek, mind akár a közösség többi tagjának, aki olvassa, és hasznosítani tud valamit belőle.
Tartalom:


Előszó

Itt pár irányelv jellegű tanáccsal szolgálnék. Ezek nem kötelezően betartandó szabályok, viszont tapasztalatok alapján érdemes megfogadni és alkalmazni őket a mindennapokban. Mind olyan dolgok, melyekről akár egy külön, részletes bejegyzést is lehetne írni és elemezni, körbejárni az adott témát; ennek az írásnak azonban nem ez a célja, inkább egy gondolatébresztő a felsorakoztatott témákkal kapcsolatban.

Amikor valaki feltölt egy alkotást, akkor beállíthatja, hogy szavazható-e vagy sem, írhat megjegyzést hozzá és ha használt fel, akkor linkelhet referenciát is. A képek alatti kommentekre lehet válaszolni és akár értékelni a mások véleményét, kritikáit, ha úgy ítéljük meg, hogy hasznos volt.

A szavazhatóságról:

Podi fotója
Ez egyfajta visszajelzésként szolgál: értelemszerűen minél tetszetősebb egy mű, annál több pontot kaphat, tehát a közösségnek jobban tetszik. Viszont ez nem teljesen objektív. Több dolog is befolyásolja ezt, attól függően, hogy mikor töltesz fel (épp hány aktív látogató van, azok közül is ki az, aki jobban ért az alkotás témájához) és utánad hányan osztanak meg még valamit (ha sokan, akkor a te kreálmányod hamarabb lekerül a főoldalról, így előfordulhat, hogy kevesebben tekintik meg).
Az oldalon vannak egyfajta időszakok, amikor több írás, rajz, festmény, fotó, stb. kerül fel. Ilyenkor nem meglepő módon sok sikeres, jól sikerült alkotás után természetes, hogy ideiglenesen nőhetnek az elvárások azon a témán belül, ami szintén egy jó, de az akkori rövid időszakban gyengébbnek számító műre szavazatok terén negatívan hat. Így történhetnek meg olyan esetek is, hogy mások jó alkotásai talán kevesebb pontot kapnak, mint máskor egy gyengébb mű.

A referenciáról.

Ez arra szolgál, hogy ha az ötlet vagy a minta nem teljesen saját. Itt megmutathatod, hogy mennyit merítettél egy másik ember munkájából.
Érdemes kitölteni azért is, mert ez egyfajta tisztelgés az eredeti alkotó felé, illetve egy kis ingyen reklám neki, ha már az ötletével segített neked. Ez szinte a legkevesebb és részedről igazán nem kerül semmibe ezt megtenni. Neked is gondolom, jól esne az, ha valaki annyira értékel téged és a munkásságodat például egy fotódat lerajzolja, mert olyan jónak ítéli meg.
A referencia nem arra szolgál, hogy az eredeti és a te alkotásod össze legyen hasonlítva és felsorakoztassa az esetleges eltéréseket vagy hiányosságokat, hanem azért, hogy tudjuk mennyi volt a te alkotói részed. Jól másolni nem annyira nehéz, mint jónak és egyedinek lenni, noha nem bűn vagy szégyellnivaló megtenni. Arra is jó magyarázatot adhat, hogy miért néz ki valami úgy ahogy, ha valamiért erre van szükség. Szóval a félreértések, viták elkerülése érdekében -- amennyiben megteheted -- inkább linkeld be! Neked semmi, másnak viszont lehet, hogy örömet okoz vagy hasznos lehet.
Referencia megkereséséhez segítség itt.

Kommentelés:

Erre szerintem nem csupán ez, de még egy egész bejegyzés is kevés lenne. A komment tartalma egy vélemény, egyéni megjegyzés, rövid vagy hosszú hangvételű kritika illetve ezek keveréke.
Mindenki máshogy látja a világot, így minden egyes komment az írójának egy személyes darabja. A nagy oldalak, mint a DevinatART, Flickr, 500px, stb. több mint ezer tagot számlálnak, tehát a Kockart egy egész kis oldalnak fogható fel ilyen viszonylatban. A bejegyzés írásakor nincs ezer regisztrált felhasználó és aktív tag még ennél is kevesebb. Ennek persze van jó és rossz oldala is: alapjába véve családias, de befogadó a társaság. Aki arra érdemes, ugyanolyan részévé válhat ennek a társaságnak, mint bárki más. Ezek az emberek nem csupán az alkotásokat ismerik, hanem személyesen azokat az embereket is olykor, akik készítették.
Ha egy műhöz kommentet írunk, akkor ezzel az alkotóhoz is szólunk. Elvárható, hogy noha nem szemtől szembe állunk, mégis nagyjából illik úgy kezelni. A vélemény szubjektív dolog és lehet, hogy máshogy értékelek valamit, mint te. Ez nem baj, sőt. Gondolj bele, milyen unalmas lenne a világ ellenkező esetben, ha minden vélemény egyezne!
Ryse festménye
A kritika az oldalunk egyik legfontosabb eleme. Az írója időt áldoz rád, elmondja, mit értékel és esetleg azt is, mit kifogásol. Ez egy nagyon jó dolog; szinte elengedhetetlen ahhoz, hogy fejlődhess (persze csupán a kritika elolvasása nem elegendő, de fontos). Nem szabad megsértődni rajta mivel lehet, hogy tényleg van hibád, s ezzel csak felhívja a figyelmedet rá, amit aztán a jövőben kiküszöbölhetsz és amiből tanulhatsz. Az is lehet, hogy csupán más az ízlésetek, de ekkor sem kell támadásnak venni, mert jó és segítő szándékkal tette mindezt. Az oldal más tagjainak is hasznos lehet, mert ötletet adhat valamihez, és ő tanulhat belőle.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy érdemes legalább átgondolni vagy akár megfogadni a kritikákat a mindennapokban. Ha valaki hajlandó rád időt áldozni ilyen téren, akkor illik értékelni! Ne töröld le az alkotásodat, csupán mert valami neked nem tetszőt írt oda. Érdemes válaszolni is neki, ezzel visszajelzést kaphat, nem csak egy „Köszi!” –vel elintézni az egészet.
Az oldalon van egy válasz gomb, mely használatával tudsz úgy írni választ, hogy a másik értesítést kapjon róla. Illetve ha tényleg segítő és hasznos volt a komment, melyet kaptál a „Jó kritika” gombbal jelezheted ezt a kommentíró felé.
A kritikáról részletesebben itt olvashatsz.

Napi feltöltési limit:

Ez a bejegyzés írásakor 1 alkotást jelent naponta. A limit arra szolgál, hogy ha sok megosztani valója van az egyik tagnak, akkor ne töltse fel egyszerre mindet, mivel olyankor nehezebb átnézni és értékelni őket. A kevesebb néha több. Ha mindent egyszerre feltölthetnél, akkor nagyon hamar elvesznél a többi mű között és tény az is, hogy a régebbi alkotások már kisebb eséllyel kerülhetnek megint a közösség szeme elé. Viszont még ha rengeteg megosztani valód is van, akkor se feltétlen előnyös minden nap mind a három lehetőséget kihasználni. Valószínűleg többet érsz el azzal, ha az adott időszak legjobbját teszed csak fel, így várhatóan több észrevétel érkezik be hozzád és nem hagynak figyelmen kívül. Nincs mindenkinek ideje mindenhez írnia valamit.
Közvetlen nem a limithez tartozik, de tanácsos az is, ha igyekszel változatos lenni. Persze majdnem mindenki egy szűkebb térben mozog mindössze: van aki csak ír, csak fotózik, csak rajzol és fest. Ha tudsz, akkor igyekezz így is érdekes maradni. Ha csak sablonosan egyforma szintű és jellegű alkotások kerülnek ki, akkor hamar alábbhagy az érdeklődés és az értékelések száma, mivel már szinte minden elhangozhatott a művek kapcsán, vagy egyszerűen a sokadik ugyanolyan mű elveszti a kezdeti varázsát.

Címkézés:

A feltöltött képeket érdemes ellátni a megfelelő címkékkel, így a jövőben a kategóriák jobban átláthatóak lesznek.
Erről bővebben itt olvashatsz.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...